Zachęcamy do modlitwy przed wyborami Wielkiego Mistrza Zapraszamy na Nieszpory Maltańskie. Najbliższe we wtorek 17 stycznia w Katowicach, Warszawie i Tomaszowie Lubelskim. Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  Duchowość » Lourdes
Polecamy
Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej: Akcja ratunkowa Babia Góra


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach


Opłatek Maltański 2014 Kraków (english)

XI Wieczór Maltański 2014 Kraków

więcej filmów >>>

LourdesA+A-A0

Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes 2013

W dniach od 3 do 6 maja odbyła się 55 Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. jednocześnie była to 30 Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. W roku 1983 członkowie ZPKM zorganizowali grupę polską przy Pielgrzymce Związku Belgijskiego, a od 1984 do 1988 Polska Pielgrzymka była związana organizacyjnie z pielgrzymką Związku Angielskiego. W roku 1989 Związek Polskich Kawalerów Maltańskich zorganizował pielgrzymkę w oparciu o struktury krajowe.
W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyło: 30 Pielgrzymów w tym 13 niepełnosprawnych, 5 Kadetów Maltańskich, 52 opiekunów i osób funkcyjnych, w tym 20 członków ZPKM z JE Prezydentem Aleksandrem Tarnowskim na czele, 4 Kapelanów (w tym 3 z ZPKM), 16 Wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej i Pomocy Maltańskiej.
Wśród wyżej wymienionych, w pielgrzymce brali wolontariusze, damy i kawalerowie z Kanady, Belgii, Francji oraz najliczniej z Londynu! Po raz pierwszy podróżowaliśmy również autokarem, dzięki czemu w pielgrzymce uczestniczyło znacznie więcej wolontariuszy i pracowników dzieł maltańskich. Podróż autokarem, z wydłużonym odpoczynkiem i noclegami, umożliwiła również zwiedzanie pięknego Fryburga.
W pierwszym dniu pielgrzymki Prezydent ZPKM wraz ze Szpitalnikiem w trakcie Mszy Św. przekazali flagę otrzymaną od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Maltańskiej Służbie Medycznej, która wystawiła poczet flagowy.  
Szczególne podziękowania kierujemy do Andrzeja i Monique Mańkowskich za pomoc finansową dzięki której tegoroczna pielgrzymka mogła się odbyć.
Dziękujemy za indywidualną wpłatę konfratrowi Zbigniewowi Lisowi z Londynu oraz wszystkim uczestnikom których wpłaty umożliwiły realizację udziału Polskiego Związku w największym religijnym spotkaniu Zakonu Maltańskiego na Świecie w którym Panowie Chorzy są na pierwszym miejscu. W pielgrzymce uczestniczyło blisko 8000 chorych, niepełnosprawnych, wolontariuszy i członków Zakonu z Wielkim Mistrzem na czele.

Już dziś zapraszamy na pielgrzymkę w roku 2014. Termin: pobyt w Lourdes 2-6 maja.

z maltańskim pozdrowieniem

Dowódca Pielgrzymki Marcin Świerad oraz prowadzący pielgrzymkę Szpitalnik ZPKM Jan Emeryk Rościszewski 

Relacje wolontariuszy

Tegoroczna Pielgrzymka do Lourdes nie była moja pierwszą. Jednak była inna.
Piekne tereny, pogoda, otoczenie, nasi uczestnicy pozwolili znów oderwać się od świata, który zostawiłem tutaj w Polsce. Zapomniec o tym wszystkim i oddać się w pełni potrzebującym i swym intencjom.
Stwierdzenie uczestnika na chęć pomocy: "ale ja nie chcę robić problemów"
Właśnie. Osoba, któa wymaga pomocy, jest w potrzebie mówi takie słowa. Słowa, które zostały mi w pamięci. 
A ile my robimy sobie niepotrzebnych problemów? Codziennie wymyslamy jakies nowe małe i nicnieznaczące kłopoty.
Czy warto?
Dominik Janosz 

 

Tegoroczna pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes była moim debiutem w wyjazdach na taką skalę. W ciągu roku działam w kęckim oddziale Maltańskiej Służby Medycznej, czasem jadę w Polskę tam, gdzie mnie potrzebują. I nagle w jednym dniu okazuje się, że jadę do Francji by stanąć wśród ośmiu tysięcy ludzi - wolontariuszy, podopiecznych, kawalerów i dam maltańskich, duchowieństwa. Brytyjczycy, Włosi, Francuzi, Libańczycy... wymieniać można długo. Nie było ważnym to, w jakim języku mówimy, wiedzieliśmy z jakiego znaku się wywodzimy i po co tam jesteśmy. W czasie tej pielgrzymki, mimo pracy, był czas na wszystko: pracę, poznawanie ludzi, modlitwę, zabawę i radość. Widok tańczących wolontariuszy razem z podopiecznymi na wózkach utkwił mi na stałe w pamięci.
To właśnie w Lourdes mogłam odkrywać mocniej potęgę Zakonu Maltańskiego i jego charyzmat.
Gosia Szatan
foto: Dominik Janosz 

Lourdes 2012

Aktywnie uczestniczyliśmy jako przedstawiciele asocjacji narodowej Zakonu w bogatym programie liturgicznym w cudownym Sanktuarium Maryjnym, czego wyrazem była służba ołtarza sprawowana przez naszych wolontariuszy, jak również po polsku czytana modlitwa powszechna podczas mszy otwarcia pielgrzymki Zakonu. Opiekunowie po raz pierwszy uczestniczący w pielgrzymce otrzymali z rąk Wielkiego Mistrza zakonu Maltańskiego za pośrednictwem Prezydenta i Szpitalnika ZPKM okolicznościowy medal. W trakcie spotkania reprezentantów wszystkich krajów biorących udział w pielgrzymce. Osobiście Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego wręczył również podopiecznym medal dokumentujący ich uczestnictwo we wspólnocie maltańskiej w tych pełnych pozytywnych wrażeń dniach. W Misji Polskiej Sióstr Nazaretanek w Lourdes Kapelani naszej pielgrzymki poprowadzili Drogę Krzyżową w plenerze po czym przy wspaniałej pogodzie miał miejsce piknik w atmosferze pełnej integracji. Procesja Maryjna ze świecami, a zwłaszcza Polska Msza Święta w Grocie, jak również rytualne kąpiele w łaźniach dopełniły duchowych wrażeń uczestnikom pielgrzymki.

Tomasz Krupiński 

Zobacz zdjęcia >>> 

Relacje wolontariuszy

Mój pobyt w Lourdes z Pielgrzymką Polskich Kawalerów Maltańskich w dniach od 4-8 maja 2012 r. był dla mnie wielkim przeżyciem, które długo zostanie w pamięci. Jechałam jako wolontariusz, a więc moje serce i ręce były gotowe do pracy dla chorych. Ludzi chorych i na wózkach było widać wszędzie - na ulicach, na placu przed Bazyliką,wokół Groty Massabelskiej i lażni, a szczególnie na terenie Accueil Notre-Dame, który jako szpital był ich tymczasowym domem na czs pobytu w Lourdes.
Duże przeżycie wywarła na mnie procesja eucharystyczna i adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Msza św.sprawowana w Bazylice Podziemnej Piusa X.
Ogromna przestrzeń pozioma i pionowa, mnóstwo ludzi,chorzy na wózkach i wolontariusze - pośród tego wszystkiego Ołtarz na podwyższeniu i On - Jezus w monstrancji - jednoczący wszystkich i wszystko. Trwająca cisza na adoracji i to intymne spotkanie z Bogiem - stwórca i moim Panem o godz.21.00 bralam udział w procesji ze swiecami Poszczególne państwa były reprezentowane swoimi flagami a chorzy, uczestniczący w procesji, byli otoczeni szczególną opieką swoich wolontariuszy.
W poniedziałek 7 maja o godz.7.3o była sprawowana msza św. polska a Grocie Massabelskiej. Obecni byli wszyscy chorzy z naszej ekipy wraz z wolontariuszami oraz Damy i Kawalerowie Maltańscy. Czułam wielką powagę a jednocześnie wewnętrzną radość, że mogłam być obecną w tym świętym miejscu. Radość dopełniła też woda z cudownego żródełka, gdzie Matka Boża zwróciła się do Bernadetty z poleceniem picia i obmycia się. Pojemniki z wodą zabrałam tez do domu, aby obdzielić nią domowników, chorych i przyjaciół. Chorzy wyjechali z Lourdes z wielką radością i nadzieją a ja dziękowałam Bogu, że byłam w Lourdes. Patrząc przez okienka samolotu, podziwiałam widoki a w sercu brzmiały słowa; świat jest piękny a Bóg jest dobry.....

Bogumiła Grzymowska


Wspaniała Pielgrzymka. Bardzo się cieszę, że mogłem brać udział w 54 Pielgrzymce Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Było to dla mnie
niecodzienne doświadczenie, o którym zawsze marzyłem.
Spotkałem niesamowitych ludzi, zobaczyłem cudowne miejsca. Teraz pragnę zacytować znajomego  Kapelana: "Bogu, Ludziom Dziękuję!" 

Janek Barcik 
Zobacz także:

Relacja z Lourdes 2012    
Zdjęcia z Lourdes 2012
Relacja z Lourdes 2011
Zdjęcia z Lourdes 2011
Relacja z Lourdes 2009
Relacja z Lourdes 2008
Relacja z Lourdes 2007 

 

© 2017 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY