Już 2 maja 2018 wyruszą podopieczni i wolontariusze na 60 Pielgrzymkę Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Celem pielgrzymki jest zawsze modlitwa o uzdrowienie: duchowe i fizyczne. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  Joannici i ich związki z ziemiami polskimi
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

Joannici i ich związki z ziemiami polskimiA+A-A0

Szanowni Państwo,

mam tę przyjemność, że jestem już w posiadaniu tej publikacji, która nie tylko prezentuje bardzo wysoki poziom edytorski z wieloma wspaniałymi fotografiami, ale przede wszystkim poszerza naszą wiedzę o Zakonie Maltańskim i jego działalności także na ziemiach polskich. Jej lektura to nie tylko wielka przyjemność dla oka, lecz przede wszystkim dla umysłu ludzi zafascynowanych Zakonem Maltańskim.
Serdecznie polecam.

Jacek Jarnuszkiewicz   

 

Nakładem Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum ukazała się publikacja Joannici i ich związki z ziemiami polskimi, powstała w ścisłej współpracy Zamku z Suwerennym Wojskowym Zakonem Maltańskim, Heritage Malta i Baliwatem Brandenburskim Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego. Stanowi ona pokłosie wystawy Wokół maltańskiego krzyża, przygotowanej przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy (obecnie Muzeum Warszawy) we współpracy z Ambasadą Zakonu Maltańskiego i Zamkiem Królewskim, prezentowanej we wnętrzach tego ostatniego od października 2012 r. do stycznia 2013 r.

Jak informują we wstępie redaktorzy naukowi, książka „uwzględnia w perspektywie obejmującej historię całego zakonu najważniejsze wydarzenia i dokonania w dziejach joannitów w Polsce średniowiecznej i w czasach nowożytnych – w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także później – pod zaborami, w II Rzeczypospolitej, podczas II wojny światowej, aż po współczesność. Znalazło się tu również omówienie historii joannitów i ich spuścizny artystycznej na tych obszarach, których przed 1945 r. nie obejmowały granice państwa polskiego – w baliwacie brandenburskim, na ziemi lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Nie mogło zabraknąć wprowadzenia w polską kartę dziejów zakonu maltańskiego przez syntetyczne przypomnienie całości jego burzliwej historii jako zakonu rycerskiego – organizacji skupiającej przedstawicieli elit europejskich, obejmującej swoją działalnością i wpływami wszystkie kraje zachodniego chrześcijaństwa, a także jako organizacji prowadzącej na szeroką skalę działalność duszpasterską, szpitalniczo-charytatywną i żeglarską”. Należy dodać, że książka w znacznym stopniu poszerza ustalenia zaprezentowane w Zakonie Maltańskim w Polsce pod redakcją Stefana K. Kuczyńskiego, podstawowym jak dotąd kompendium wiedzy w tym zakresie.

Znaczna część publikacji została poświęcona spuściźnie artystycznej pozostawionej przez joannitów na Malcie, nad którą pieczę sprawuje Heritage Malta, oraz kolekcjom należącym do zakonu współcześnie. Opracowania te godne są uwagi, tym bardziej że uwzględniono w nich dzieła związane z Polską, świadczące o silnych związkach jej historii z dziejami joannitów, a często słabo znane, jak portret króla Władysława IV znajdujący się biurach prezydenta Republiki Maltańskiej czy list Jana III do wielkiego mistrza zakonu.

Książka jest wydana w twardej oprawie z obwolutą, pięknie opracowana graficznie i bardzo bogato ilustrowana. Stanowi prawdziwy przewodnik po dziełach sztuki powstałych w kręgu oddziaływaniu zakonu i jego patronatu artystycznego. Ilustracje opatrzono bogatymi komentarzami. Ważnym ich elementem są przedstawienia kluczowych wydarzeń związanych z historią joannitów oraz wizerunki ich czołowych uczestników.

Publikacja jest dziełem zbiorowym, którego realizację powierzono znakomitym specjalistom reprezentującym różne specjalności historyczne, różne style i sposoby prowadzenia narracji.

Książka kosztuje 70 zł i można ją nabyć w sklepie zamkowym oraz Salonie książki Muzealnej znajdującym się na terenie Zamku, oraz poprzez e-mail: sklep@zamek-krolewski.pl

Wszelkie informacje znajdują się pod tym linkiem:
https://www.zamek-krolewski.pl/publikacje-zamkowe© 2018 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY