Zachęcamy do modlitwy przed wyborami Wielkiego Mistrza Zapraszamy na Nieszpory Maltańskie. Najbliższe we wtorek 17 stycznia w Katowicach, Warszawie i Tomaszowie Lubelskim. Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  wydarzenia » 11.02.2017 - List Prezydenta ZPKM na Światowy Dzień Chorego
Polecamy
Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej: Akcja ratunkowa Babia Góra


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach


Opłatek Maltański 2014 Kraków (english)

XI Wieczór Maltański 2014 Kraków

więcej filmów >>>

WydarzeniaA+A-A0

2017-02-07

11.02.2017 - List Prezydenta ZPKM na Światowy Dzień Chorego

Sopot, 10 lutego 2017

 

Szanowni Państwo,

 

11 lutego,  po raz 25 będziemy obchodzić Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II. To dzień naszych podopiecznych – chorych, dla których, jako szpitalnicy, poświęcamy własny czas.

 Ułomność naszego ciała jest naturalna, a jednak potrafi prowadzić do wykluczenia, cierpienia, czasem wręcz poniżenia człowieka. Osoba chora, pomimo wielu przeciwności, trwa w nadziei na lepszy dzień i wyzdrowienie, ponosi fizycznie ciężar choroby i psychicznego odrzucenia i nie jest to stan chwilowy, lecz często codzienność.

Należy pamiętać, że spotkanie osoby chorej i zdrowej daje też szanse na wejście w relację głęboko humanistyczną, gdzie pierwsza osoba może być traktowana w normalny sposób, co pozwala jej nie pamiętać o przeciwnościach losu, natomiast druga może czerpać z tej wyjątkowej siły i nadziei jaką wielu chorych posiada.  

 Tworzenie płaszczyzny poszanowania dla życia w każdej postaci jest jednym z głównych celów działania Zakonu Maltańskiego.

W tym szczególnym dniu, chciałbym życzyć wszystkim chorym siły i wytrwałości oraz umiejętności dzielenia się z otoczeniem właśnie tymi cechami. Pragnę też podziękować członkom Związku Polskich Kawalerów Maltańskich,  wolontariuszom, oraz naszym sympatykom, za obecność, postawę i Wasze działanie.

 

Aleksander  Tarnowski

Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich

 

© 2017 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY