Za nami 60. Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Zachęcamy do przesyłania zdjęć i świadectw. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » Pomoc dla Ukrainy
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2014-02-20

Pomoc dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja serwisu 2014-03-02 12:09:41

Maltańskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
Dowódca: Andrzej Dziędziel
ukraina@fmsm.pl 
Pełnomocnik ds. transportów medycznych:
Anna Sołek  tel. 728 448 292
wpłaty w PLN   65 1140 2017 0000 4402 1304 0547 z dopiskiem "Darowizna dla Ukrainy"
Nr konta Dla wpłat w EURO 
BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL33 1020 2892 0000 5102 0028 4992 
Prosimy o dopisek „Ukraina”


 

Partnerzy wspierający:


   

 

 


4 marca 2014. Nieszpory za Ukrainę.


Serdecznie zapraszamy członków ZPKM, Wolontariuszy, Przyjaciół, Podopiecznych i wszystkich, którzy czują więź z Zakonem Maltańskim na wspólną modlitwę w intencji Ukrainy. Spotykamy się w Maltańskim Ośrodku Pomocy w Katowicach o godzinie 19.00. 


Kolejny Pacjent z Ukrainy został dowieziony do Szpitala MSW w Warszawie  przez ambulans maltanski z  granicy w Korczowej  w nocy z 28 lutego  na 1 marca . Pelne rozpoznanie to: popostrzalowe uszkodzenie splotu barkowego prawego.

Ambulansu Maltanskiego  skład zespolu:  Anna Solek, Andrzej Dziedziel, Mariusz Solek 


25 lutego 2014

Do grona firm wspierających maltańską pomoc na Ukrainie dołączyło BP Polska. Firma nieodpłatnie przekazała paliwo dla karetek Maltańskiej Służby Medycznej, które biorą udział w ewakuacji rannych z Ukrainy.

serdecznie dziękujemy!


 

Warszawa,  25 lutego 2014

Komunikat Prasowy

Związek Polskich Kawalerów Maltańskich organizuje pomoc dla Ukrainy.

Związek Polskich Kawalerów Maltańskich (ZPKM) od samego początku zaangażowany jest w akcję niesienia pomocy rannym na Kijowskim Majdanie.

Fundacja Maltańska Służba Medyczna  powołała  Maltańskie Centrum Zarządzania Kryzysowego celem kontynuacji i rozszerzenia pomocy poszkodowanym obywatelom Ukrainy. Na nasz apel odpowiedziało 50 specjalistów, lekarzy medycyny gotowych podjąć natychmiastowe działania medyczne tu w kraju jak i na Ukrainie oraz 25 wolontariuszy; do pomocy zgłaszają się indywidualne osoby oraz firmy – transportowe, właściciele hoteli.  

ZPKM koordynuje pomoc na rzecz rannych i poszkodowanych na Kijowskim Majdanie wspólnie z Ambasadą Polską w Kijowie, Konsulem Ukrainy w Krakowie, jak równie w Warszawie z przedstawicielami MSWiA i MSZ.

Aktualnie opiekujemy się (Kraków)  9 rannymi, z których 2 przebywa obecnie na OIOMie, (nie ma z nimi kontaktu), 3 są ciężej ranni oraz 4 lżej. Pacjenci otrzymali już aktywne telefony do kontaktów z rodzinami, mają także dostęp do internetu, mają dostęp do tłumaczy.

Stworzyliśmy aktualną listę potrzebnych rzeczy, które będziemy zbierać: ubrania, buty, środki higieny. Organizujemy noclegi dla rodzin pacjentów, które lada moment przyjadą. Chętnych do współpracy w tym zakresie prosimy o kontakt ze sztabem  ukraina@fmsm.pl  Wszystkich innych prosimy o pomoc finansową, która zostanie przeznaczona na doraźną pomoc rannym oraz ich rehabilitację - uruchomione zostało specjalne konto - Fundacja Maltańska Służba Medyczna nr: 65 1140 2017 0000 4402 1304 0547 z dopiskiem "Darowizna dla Ukrainy".

W najbliższym czasie ZPKM organizuje dwa wydarzenia, z których dochód przeznaczony będzie również na pomoc Ukrainie. 17 marca - XI Wieczór Maltański w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, oraz 23 marca, również w Krakowie (ul. Gołębia 4) będzie miała miejsce, aukcja charytatywna, obejmująca dzieła wybitnych współczesnych artystów Polskich, – więcej na www.zakonmaltanski.pl

Liczymy na przekazanie tego apelu dalej.

Tomasz Tarnowski Kom. 694 438 443
Związek Polskich Kawalerów Maltańskich (ZPKM).

 

Zakon Maltański to jedna z najstarszych instytucji zachodniej i chrześcijańskiej cywilizacji. Od 1113 roku niezależny od władzy świeckiej jak i kościelnej, jest pierwowzorem działań humanitarnych i charytatywnych realizowanych na szeroką skalę. Przez okres wojen krzyżowych Zakon stworzył strukturę państwową i najwyższą sprawność militarną - wówczas to zyskał wielkie znacznie i prestiż, które dzisiaj pomagają prowadzić działalność charytatywną i ratunkową w około 120 krajach.

Poprzez swoje struktury organizacyjne, maltańskie specjalistyczne oddziały ratunkowe były obecne jako pierwsze, by nieść pomoc poszkodowanym w katastrofie hali w Katowicach,  poszukiwały zaginionych po trzęsieniu ziemi na Haitti, były obecne w wojnie domowej w Kongo, stale pomagają uchodźcom z Syrii, a dzisiaj Polska sekcja współpracująca z Zakonem Maltańskim na Ukrainie, wydobywa z Kijowskiego Majdanu rannych i zapewni im pomoc medyczną.

W ten sposób włączając się w humanitarne akcje poza granicami Polski, obok niesienia konkretnej pomocy, możemy wyrazić symbolicznie wdzięczność narodu polskiego za otrzymane wsparcie w trudnych czasach komunizmu od krajów zachodu.

 23 lutego do Maltańskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zgłosiło się dwóch nowych lekarzy wolontariuszy z Krakowa. Pomogą oni poszkodowanym, którzy zostałli przetransportowani z Ukrainy do Krakowa. 

 


Akcja informacyjna w Katowicach o możliwościach pomocy  Ukrainie.
W sobotę, 22 lutego wolontariusze Zakonu Maltańskiego informowali mieszkańców Katowic o możliwościach wsparcia dla poszkodowanych z Ukrainy.

pobierz ulotkę >>>


 

W godzinach nocnych 21/22 lutego 2014 roku transportem lotniczym RP do Balic przetransportowano 9 poszkodowanych, którzy trafili do szpitala w Krakowie. 

Nad akcją czuwał Jerzy Meysztowicz, Przewodniczący Rady Fundacji Maltańska Służba Medyczna - Pomoc Maltańska, Kawaler Maltański
Kto z Krakowa może pomóc w kontakcie z pacjentami? Miłe słowo, pomoc w drobnych sprawach czy kontakcie z rodziną ?

 Informacja z Maltańskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego:

W dniu 21-02-2014o  godz. 22.50 ambulans Maltańskiej Służby Medycznej odebrał na granicy polsko ukraińskiej kolejnego poszkodowanego. Pacjent z cięzkimi ranami postrzałowymi został przewieziony do granicy przez karetkę z kliniki ukraińskiej, a następnie przetransportowany do szpitala, gdzie została mu udzielona fachowa pomoc chirurgiczna.

 Komunikat nr 1 Maltańskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z dnia 21 lutego 2014r


Szanowni Państwo!

dziękujemy za wspaniały odzew na nasz apel !
Na prośbę Zakonu zgłosiło się ponad 20 profesjonalistów - ratowników medycznych, lekarzy, pielęgniarek gotowych do służby na terenie Ukrainy.
Ponadto liczna grupa do pracy na terenie Polski, nie tylko osób z wykształceniem medycznym. 
Z uwagi na trwające rozruchy na terenie Ukrainy zgodnie z zaleceniem władz RP oczekujemy na możliwość bezpiecznego wznowienia transportów.  
Zgodnie ze statutem organizacji gromadzimy środki i sprzęty medyczne, zasoby ludzkie które pozwolą nam pracować nieprzerwanie gdy tylko będzie taka możliwość.  
Już teraz kończymy wyposażanie czterech apteczek (plecaków interwencyjnych) które przekażemy w następnym tygodniu Ratownikom z Ukrainy. Apteczki te można użyć w każdych warunkach dla ratowania życia ludzkiego. Koszt całkowity 14000 zł.  
Zamówiliśmy kardiomonitory, defibrylatory, aparaty EKG do szpitala polowego w Kijowie. Koszt ok 30-40 tys.zł
Uwaga: zmieniamy adres mailowy sztabu zarządzającego akcją na adres: ukraina@fmsm.pl 
Wszelkie informacje wyłącznie na powyższy adres.
 
Dowódca Sztabu
Andrzej Dziędziel
Zakon Maltański jako jeden z pierwszych organizuje pomoc medyczną i humanitarną dla osób poszkodowanych w czasie protestów opozycji demokratycznej na Ukrainie. Obecnie organizuje transporty medyczne rannych na leczenie do Polski.


Potrzebne są pieniądze na sfinansowanie paliwa, środków opatrunkowych, materiały medyczne i wyposażenia ratunkowego. W miarę możliwości będzie dostarczać też żywność, koce, ubrania.

Jesteśmy w kontakcie z ratownikami, lekarzami, którzy od kilku tygodni prowadzą punkt pomocy na Kijowskim Majdanie.
Kompletujemy apteczki (plecaki interwencyjne z niezbędnym sprzętem ratującym życie ) dla ratowników oraz specjalistyczny sprzęt dla Szpitali Polowych w Kijowie np. defibrylatory z funkcją monitorującą parametry życiowe i EKG.

Prosimy o hojność
wpłaty w PLN   65 1140 2017 0000 4402 1304 0547 z dopiskiem "Darowizna dla Ukrainy"
Nr konta Dla wpłat w EURO 
BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL33 1020 2892 0000 5102 0028 4992 
Prosimy o dopisek „Ukraina”


 

19 lutego 2014
Prezes  Fundacji Maltańska Służba Medyczna  - Damian Zadeberny powołał  Maltańskie Centrum Zarządzania Kryzysowego celem kontynuacji i rozszerzenia pomocy poszkodowanym obywatelom Ukrainy. 
 
Na prośbę dowódcy sztabu pana Andrzeja Dziędziela zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w znalezieniu lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek chętnych do służby w trakcie przewozów poszkodowanych z Ukrainy do Polski. Prosimy o zaznaczenie czy osoby te będą skłonne do działań na terenie Ukrainy, czy tylko Polski.
 
Zgłoszenia pisemne do sekretariatu sztabu na adres mailowy andrzejdziedziel@wp.pl do pełnomocnik ds. transportów medycznych pani Anny Sołek (kom.: 48 728448292).
 
Dalsze działania ratownicze wymagają również środków finansowych. Uprzejmie prosimy o wpłaty na konto Fundacji Maltańska Służba Medyczna nr:
 
65 1140 2017 0000 4402 1304 0547
 
z dopiskiem "Darowizna dla Ukrainy".
 
w imieniu Rady Fundacji MSM, sekretarz Marcin Świerad i prezes Jerzy Meysztowicz  
18 lutego 2014
Trwa szturm oddziałów Berkutu na kijowski Majdan.
Podczas wieczornego szturmu oddziałów MSW na przeciwników rządu zgromadzonych za barykadami zginęła 1 osoba - podała prywatna agencja informacyjna Unian. Opozycja informuje, że w sumie podczas dzisiejszych zamieszek zginęło już ponad 20 osób. Na rozmowy z prezydentem Janukowyczem udał się Witalij Kliczko.
 
Zgromadzeni na Majdanie ludzie od godziny 19-tej odpierają atak milicji, która ogłosiła, że prowadzi operację antyterrorystyczną. W stronę ludzi lecą granaty hukowe. Milicja polewa ludzi wodą. Demonstranci odpowiadają jej koktajlami Mołotowa.
 
Zastępca szefa ochrony Majdanu powiedział na antenie TVP Info, że liczba ofiar wynosi już 21 osób. Według jego relacji Majdan jest już otoczony ze wszystkich stron. Wg jego relacji funkcjonariusze Berkutu strzelają z ostrej broni.

http://tvp.info/informacje/swiat/majdan-plonie-ofiary-coraz-trudniej-policzyc/14062839
http://wpolityce.pl/wydarzenia/74593-regularna-bitwa-na-majdanie-berkut-ruszyl-do-szturmu-ponad-20-ofiar-smiertelnych-zobacz-wideo 
 
Na miejscu jest oddział Maltańskiej Służby Medycznej ze Stanisławowa na Ukrainie.

 

 
  
17 lutego 2014
Wieczorem o godz. 22.30 ambulans Maltańskiej Służby Medycznej przewiózł do Warszawy kolejnego rannego z Ukrainy, tym razem z Tarnopola.
Ewakuację zabezpieczały dwa zespoły kierowane przez kolegów: Grzegorza Jaskulskiego oraz Andrzeja Dziendziela.
Zobacz zdjęcia >>> 
  
12 lutego 2014
Informacja z profilu na Twitterze rzecznika MSZ, Marcina Wojciechowskiego:
"Najciężej ranny z urazem czaszki podczas starć w Kijowie dojeżdża w karetce Zakonu Maltańskiego do Warszawy na dalsze leczenie."
 
 
Grzegorz Jaskulski, Józef Basiorka, Oddział MSM z Nowego Targu
 
 
 
www.zakonmaltanski.pl
 


« powrót
© 2018 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY