Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bartiego Zakup książki:
Joannici i ich związki z ziemiami polskimi Zachęcamy do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin. Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » Nauczyciele Iwano-Frankiwska ukończyli maltański kurs z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy
Polecamy

MALTAŃSKI KALENDARZ LITURGICZNY

 

13.10.2017
wspomnienie bł. Gerarda
- założyciela Zakonu Maltańskiego

19.11.2017
Wspomnienie Wszystkich Świętych i Błogosławionych 
Zakonu Maltańskiego

+++

MODLITWA WSTAWIENNICZA ZA SUWERENNY ZAKON MALTAŃSKI

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bartie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

+++


 

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej: Akcja ratunkowa Babia Góra


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach


Opłatek Maltański 2014 Kraków (english)

XI Wieczór Maltański 2014 Kraków

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2017-06-19

Nauczyciele Iwano-Frankiwska ukończyli maltański kurs z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Maltańska Służba Medyczna w partnerstwie z Maltańską Służbą Ukrainy kontynuuje program rozwoju ratownictwa maltańskiego na Ukrainie. W tym roku powstaną nowe oddziały ratowników, wprowadzone zostanie nauczanie pierwszej pomocy do szkół w Iwano-Frankiwsku, zostaną zorganizowane zajęcia master class i warsztaty współdziałania dowódców. We wrześniu odbędą się polsko-ukraińskie manewry ratowników w Kamieńcu Podolskim.


Maltańska Służba Medyczna logo Polska Pomoc logo

Maltańska Służba Pomocy Ukrainy  rozpoczęła realizację trzeciej edycji projektu z rozwoju systemu ochotniczego ratownictwa na Ukrainie, który będzie trwać do końca 2018 r.  Nowością w obecnej edycji projektu jest pilotażowy program wprowadzenia nauki pierwszej pomocy do szkół w obwodzie Iwano-Frankiwskim. W dniach od 5 do 10 czerwca 16 nauczycieli z Iwano-Frankiwska wzięło udział w szkoleniu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zajęcia prowadził Artur Zając – pielęgniarz systemu i koordynator medyczny Maltańskiej Służby Medycznej O/Warszawa oraz Lesya Gunczak – ratownik i koordynator projektu w Ukrainie oraz maltański ratownik z Iwano-Frankiwska Liubomyr Solomjanyj. Cały tydzień intensywnej pracy, wykładów teoretycznych, praktycznych szkoleń na zaawansowanych fantomach oraz różnorodnych ćwiczeń minął niczym jeden dzień.

 

Dzięki szkoleniu pedagodzy będą mogli w razie potrzeby nie tylko sprawnie udzielić pierwszej pomocy, lecz także dzielić się swoją wiedzą z uczniami. Od września w wybranych 5 szkołach rozpoczną się lekcje pierwszej pomocy. W dalszej perspektywie planujemy stworzyć w szkołach drużyny szkolnych ratowników. Niezbędny sprzęt oraz materiały dydaktyczne dostarczy im Maltańska Służba Pomocy z Polski dzięki dotacji otrzymanej z programu Polska Pomoc Rozwojowa.

 

 „Kiedy przygotowywałem się na szkolenia na Ukrainie, miałem obawy czy nie będzie trudności językowych. W programie stosowane są terminy specjalistyczne. Myślałem również o tym, czy będzie wystarczający poziom motywacji uczestników. Jednak, jak się okazało, w szkoleniu biorą udział dobrze przygotowani i motywowani ludzie z aktywni życiowo. Szczególne podziękowania należą się też trenerom z Ukrainy – byli doskonale przygotowani do zajęć. Jestem przekonany, że wspólnie osiągniemy postawiony cel” – dzieli się wrażeniami Artur Zając, pielęgniarz systemu prowadzący zajęcia na Ukrainie.

 

Kurs nauczania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy liczy 80 godzin i zawiera teorię oraz ćwiczenia praktyczne. W Polsce, jak i w całej Europie, taki kurs jest obligatoryjny dla pracowników państwowej straży pożarnej, służb ratowniczych oraz ochotniczych drużyn ratowniczych. Po zakończeniu kursu uczestnikom otrzymują uprawnienia ratownika.

W tym roku odbyły się już szkolenia z podstawowej pierwszej pomocy we Lwowie, Mariupolu, Zaporożu, Iwano-Frankiwsku, Kamieńcu Podolskim i innych miastach. Zajęcia prowadzili ratownicy maltańscy z Ukrainy, którzy przeszli kursy certyfikacyjne w Polsce i brali udział w maltańskiej szkole trenerów. Już 22 czerwca rozpoczną się szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy we Lwowie i w Zaporożu. W połowie lipca zaplanowane zostały szkolenia master class, które będą prowadzili m.in. strażacy z ciężkiej grupy ratowniczej HUSAR, mający doświadczenie w najtrudniejszych akcjach ratowniczych na świecie (m.in. po trzęsieniu ziemi w Nepalu i Turcji). Finałem programu szkoleń będą wspólne polsko-ukraińskie manewry ratowników, które odbędą się w pierwszy weekend września na Ukrainie.

Projekt jest realizowany przez Fundację Maltańska Służba Medyczna w partnerstwie z Maltańską Służbę Pomocy Ukrainy w ramach programu  „Polska pomoc rozwojowa 2017” finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

przeczytaj o spotkaniu nt. projektu w Ambasadzie RP w Kijowie

szkolenie Master Class dla ratowników maltańskich na Ukrainie

relacja z manewrów ratowników w Kamieńcu Podolskim

inauguracja nauczania pierwszej pomocy w szkołach w Iwano-Frankiwsku


więcej o projekcie: michal.rzysko@zakonmaltanski.pl


« powrót
© 2017 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY