Już 2 maja 2018 wyruszą podopieczni i wolontariusze na 60 Pielgrzymkę Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Celem pielgrzymki jest zawsze modlitwa o uzdrowienie: duchowe i fizyczne. Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bertiego Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » Nauczyciele Iwano-Frankiwska ukończyli maltański kurs z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy
Polecamy


W nas przyjdzie Słowo Boga / Kazanie św. Bernarda, opata

Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana.  Trzecie jest pośrodku między dwoma pozostałymi.  Te są jawne, trzecie takie nie jest.  Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. więcej >>>

+++

Sługa Boży Fra' Andrew Bertie
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
1988 - 2008

Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2017-06-19

Nauczyciele Iwano-Frankiwska ukończyli maltański kurs z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Maltańska Służba Medyczna w partnerstwie z Maltańską Służbą Ukrainy kontynuuje program rozwoju ratownictwa maltańskiego na Ukrainie. W tym roku powstaną nowe oddziały ratowników, wprowadzone zostanie nauczanie pierwszej pomocy do szkół w Iwano-Frankiwsku, zostaną zorganizowane zajęcia master class i warsztaty współdziałania dowódców. We wrześniu odbędą się polsko-ukraińskie manewry ratowników w Kamieńcu Podolskim.


Maltańska Służba Medyczna logo Polska Pomoc logo

Maltańska Służba Pomocy Ukrainy  rozpoczęła realizację trzeciej edycji projektu z rozwoju systemu ochotniczego ratownictwa na Ukrainie, który będzie trwać do końca 2018 r.  Nowością w obecnej edycji projektu jest pilotażowy program wprowadzenia nauki pierwszej pomocy do szkół w obwodzie Iwano-Frankiwskim. W dniach od 5 do 10 czerwca 16 nauczycieli z Iwano-Frankiwska wzięło udział w szkoleniu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zajęcia prowadził Artur Zając – pielęgniarz systemu i koordynator medyczny Maltańskiej Służby Medycznej O/Warszawa oraz Lesya Gunczak – ratownik i koordynator projektu w Ukrainie oraz maltański ratownik z Iwano-Frankiwska Liubomyr Solomjanyj. Cały tydzień intensywnej pracy, wykładów teoretycznych, praktycznych szkoleń na zaawansowanych fantomach oraz różnorodnych ćwiczeń minął niczym jeden dzień.

 

Dzięki szkoleniu pedagodzy będą mogli w razie potrzeby nie tylko sprawnie udzielić pierwszej pomocy, lecz także dzielić się swoją wiedzą z uczniami. Od września w wybranych 5 szkołach rozpoczną się lekcje pierwszej pomocy. W dalszej perspektywie planujemy stworzyć w szkołach drużyny szkolnych ratowników. Niezbędny sprzęt oraz materiały dydaktyczne dostarczy im Maltańska Służba Pomocy z Polski dzięki dotacji otrzymanej z programu Polska Pomoc Rozwojowa.

 

 „Kiedy przygotowywałem się na szkolenia na Ukrainie, miałem obawy czy nie będzie trudności językowych. W programie stosowane są terminy specjalistyczne. Myślałem również o tym, czy będzie wystarczający poziom motywacji uczestników. Jednak, jak się okazało, w szkoleniu biorą udział dobrze przygotowani i motywowani ludzie z aktywni życiowo. Szczególne podziękowania należą się też trenerom z Ukrainy – byli doskonale przygotowani do zajęć. Jestem przekonany, że wspólnie osiągniemy postawiony cel” – dzieli się wrażeniami Artur Zając, pielęgniarz systemu prowadzący zajęcia na Ukrainie.

 

Kurs nauczania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy liczy 80 godzin i zawiera teorię oraz ćwiczenia praktyczne. W Polsce, jak i w całej Europie, taki kurs jest obligatoryjny dla pracowników państwowej straży pożarnej, służb ratowniczych oraz ochotniczych drużyn ratowniczych. Po zakończeniu kursu uczestnikom otrzymują uprawnienia ratownika.

W tym roku odbyły się już szkolenia z podstawowej pierwszej pomocy we Lwowie, Mariupolu, Zaporożu, Iwano-Frankiwsku, Kamieńcu Podolskim i innych miastach. Zajęcia prowadzili ratownicy maltańscy z Ukrainy, którzy przeszli kursy certyfikacyjne w Polsce i brali udział w maltańskiej szkole trenerów. Już 22 czerwca rozpoczną się szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy we Lwowie i w Zaporożu. W połowie lipca zaplanowane zostały szkolenia master class, które będą prowadzili m.in. strażacy z ciężkiej grupy ratowniczej HUSAR, mający doświadczenie w najtrudniejszych akcjach ratowniczych na świecie (m.in. po trzęsieniu ziemi w Nepalu i Turcji). Finałem programu szkoleń będą wspólne polsko-ukraińskie manewry ratowników, które odbędą się w pierwszy weekend września na Ukrainie.

Projekt jest realizowany przez Fundację Maltańska Służba Medyczna w partnerstwie z Maltańską Służbę Pomocy Ukrainy w ramach programu  „Polska pomoc rozwojowa 2017” finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

przeczytaj o spotkaniu nt. projektu w Ambasadzie RP w Kijowie

szkolenie Master Class dla ratowników maltańskich na Ukrainie

relacja z manewrów ratowników w Kamieńcu Podolskim

inauguracja nauczania pierwszej pomocy w szkołach w Iwano-Frankiwsku


więcej o projekcie: michal.rzysko@zakonmaltanski.pl


« powrót
© 2018 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY