Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Fra Andrew Bartiego Zakup książki:
Joannici i ich związki z ziemiami polskimi Zachęcamy do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin. Święci i błogosławieni Zakonu Maltańskiego
strona główna »  aktualności » Master class dla ratowników maltańskich na Ukrainie
Polecamy
Subskrypcja biuletynu
Od Prezydenta i Kapelanów
Blog konfratra z Paryża
TV Zakonu

Zakon Maltański w Polsce

Konwent ZPKM, 1992 

Maltański Koncert Charytatywny w Olsztynie - 2016


Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej: Akcja ratunkowa Babia Góra


BLIŻEJ BOGA: Zakon Maltański w Gliwicach


Opłatek Maltański 2014 Kraków (english)

XI Wieczór Maltański 2014 Kraków

więcej filmów >>>

AktualnościA+A-A0

2017-07-19

Master class dla ratowników maltańskich na Ukrainie

 

Indywidualne umiejętności ratownicze i zgranie patrolu często nie wystarczają do skutecznego niesienia pomocy. Ratownicy maltańscy Ukrainy wspierani przez instruktorów z Polski ćwiczyli umiejętności dotarcia do poszkodowanych w warunkach katastrofy budowlanej i współpracę kilkunastoosobowych zespołów.


Maltańska Służba Medyczna logo Polska Pomoc logo

 

Zajęcia Master class odbyły się w dniach 16-18 lipca. Warsztaty podzielone były na dwie części. Pierwszego dnia Dawid Gach – ratownik i członek Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Kęty prowadził zajęcia z komunikacji radiowej i technik linowych. Uczestnicy – liderzy grup ratowników maltańskich z kilku miast Ukrainy uczyli się prawidłowego wiązania węzłów i obsługi sprzętu alpinistycznego. Po przeszkoleniu dzięki uprzejmości straży pożarnej z Iwano-Frankiwska ratownicy mogli wykonać próbne zjazdy na obiekcie treningowym.

 

Drugą część zajęć prowadzili strażacy Państwowej Straży pożarnej, i jednocześnie wykładowcy Wyższej Szkoły Pożarniczej w Krakowie brygadier Robert Kłębczyk i aspirant sztabowy Adam Piętka. Obaj strażacy są członkami legendarnej Ciężkiej Grupy Ratowniczej HUSAR mającej za sobą doświadczenia najtrudniejszych akcji ratowniczych m.in. w Nepalu i Turcji.

 

"zdarza się, że ratownik  musi dotrzeć do poszkodowanego w ekstremalnie trudnych i niebezpiecznych warunkach. Musimy umieć przebić się przez ściany i odpowiednio zabezpieczyć grożące zawaleniem budynki. Od tego zależy osób poszkodowanych, ale też życie i zdrowie ratowników.” powiedział brygadier Rober Kłębczyk

 

Uczestnicy szkolenia uczyli się budowania konstrukcji zabezpieczających budynki przez zawaleniem. Ćwiczyli obsługę specjalistycznego sprzętu, przebijali się przez ściany i sufity. Wszystko po to, żeby skutecznie ratować życie w sytuacji katastrofy budowlanej.

 

Ćwiczenia są częścią projektu Rozwoju systemu ochotniczego ratownictwa na Ukrainie. Od 2015 r. instruktorzy z Polski prowadzą szkolenia ratowników, liderów i trenerów. Dostarczany jest specjalistyczny sprzęt oraz organizowane coroczne międzynarodowe manewry. Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP jest realizowany przez Fundację Maltańska Służba Medyczna w partnerstwie z Maltańską Służbę Pomocy Ukrainy.

 

Zobacz więcej zdjęć z zajęć Master Class

 

Więcej o projekcie:

inauguracja nauczania pierwszej pomocy w szkołach w Iwano-Frankiwsku

relacja z manewrów ratowników w Kamieńcu Podolskim

szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy dla nauczycieli

spotkanie nt. projektu w Ambasadzie RP w Kijowie

michal.rzysko@zakonmaltanski.pl

 

« powrót
© 2017 - Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich
Projekt i wykonanie: Agencja Reklamowa NEXTDAY