Działania Związku Polskich Kawalerów Maltańskich w dobie pandemii Covid-19,
Działania Związku Polskich Kawalerów Maltańskich w dobie pandemii Covid-19
marzec-kwiecień-maj 2020
Warszawa:
- Zarząd Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, działający w Warszawie współpracował z grupą polskich przedsiębiorców negocjujących w Azji zakup testów wykrywających obecność wirusa Covid-19. Udało się sprowadzić 10 tysięcy testów z Chin, które m.in. za pośrednictwem Związku zostały, w kwietniu br., przekazane nieodpłatnie szpitalom, do użycia dla personelu medycznego, tak bardzo narażonego na zakażenia.
- Zarząd nie ustaje w wysiłkach, aby zebrać fundusze lub dary rzeczowe w postaci środków ochrony, płynów do dezynfekcji, maseczek itp. dla prowadzonych przez Związek szpitala w Barczewie i DPS dla osób ze schorzeniami psychicznymi w Szyldaku. Przyjmiemy i zagospodarujemy każdą pomoc.
- Warszawscy członkowie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i wolontariusze pomagają także w Fundacji św. Jana Jerozolimskiego na Saskiej Kępie. Fundacja świadczy pomoc seniorom i osobom potrzebującym, wydaje się posiłki przy zachowaniu niezbędnych środków bezpieczeństwa. Jedna z pań z Klubu Seniora uszyła dla gości kuchni św. Jana maseczki.
Śląsk: Katowice, Zabrze, Siemianowice Śląskie
- Dzięki przekazanym funduszom z maltańskiej Global Fund for Forgotten People, członkowie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i wolontariusze mogli ofiarować m.in. 2 kuchenki, środki higieniczne i 200 kg żywności siostrom Misjonarkom Miłości, które karmią codziennie od 200 do 300 katowickich bezdomnych. Członkowie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i wolontariusze pomagają im także w zakupach i transporcie. Wożą też wymazy i wykonują badania medykom i ich bliskim, którzy przebywają na kwarantannie.
- Wolontariusze z Pomocy Maltańskiej – Maltańskiej Służby Medycznej od kilku tygodni świadczą także pomoc rodzinom z dziećmi niepełnosprawnymi, które w związku z zamknięciem placówek wsparcia dla takich osób pozostają w domach. Wolontariusze z Siemianowic Śląskich starają się ich odwiedzić kilka razy w tygodniu i wyręczyć rodziców w opiece nad dziećmi.
- Maltańska Służba Medyczna z Katowic przekazała swoją karetkę i specjalny namiot medyczny Śląskiemu Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Karetka maltańska służy do transportu wymazów od osób z podejrzeniem zachorowania na COVID-19, a namiot medyczny wykorzystywany jest do pierwszej oceny stanu pacjentów, wywiadów lekarskich i wstępnych badań.
- Od połowy marca można dołączyć przez Facebook do różańca o godz. 20:30, codziennie odmawianego w intencji ofiar pandemii z różnych domów.
Kraków:
- Członek Związku Polskich Kawalerów Maltańskich oddał do dyspozycji Wojewody Małopolskiego 2 zarządzane przez siebie hotele na potrzeby zorganizowania izolatoriów, w których mogłyby przebywać osoby odbywające kwarantannę, nie narażając na zarażenie koronawirusem najbliższych. 11 wolontariuszy maltańskich pozostaje w gotowości do pomocy w obsłudze logistycznej, sprzątaniu i wyżywieniu chorych w tych izolatoriach.
Poznań:
- Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” w Poznaniu w trakcie Świąt Wielkanocnych aktywnie włączyła się w dodatkową akcję pomocy osobom potrzebującym. Działania pozwoliły na przekazanie jadłodajni Sióstr Albertynek w Poznaniu paczek spożywczych, przeznaczonych dla osób bezdomnych i potrzebujących. Fundacja rozpoczęła także cotygodniową akcję przekazywania Siostrom Elżbietankom żywności potrzebnej do przygotowywania posiłków dla osób ubogich, bezdomnych i tych, które straciły źródło utrzymania.
Londyn:
- Delegatura londyńska Związku Polskich Kawalerów Maltańskich zorganizowała transmisje on-line niedzielnych Eucharystii z Kościoła Konwentualnego Polskich Kawalerów Maltańskich w Wielkiej Brytanii. Z seniorami i osobami niesamodzielnymi Kadeci maltańscy utrzymują regularny kontakt telefoniczny, monitorując potrzeby, podczas gdy polscy Companions dostarczają zakupy osobom izolującym się przed wirusem. Pomoc świadczona jest też bezdomnym Polakom, umieszczonym czasowo w hostelach i schroniskach. Dostarczane są im artykuły żywnościowe i higieniczne. Zbiórka pożywienia prowadzona jest dla bezdomnych i potrzebujących w polskiej parafii Balham w południowym Londynie, a tymczasowy magazyn pomocy Covid-19 znajduje się w Polska YMCA.
Jesień 2020 – aktualizacja
Związek Polskich Kawalerów Maltańskich aktywny w walce z pandemią Sars-CoV-2 (wywiad)