Informacja prasowa Biura ds. Komunikacji Zakonu Maltańskiego
W dniach 7 i 8 listopada 2020 r. odbywa się Pełna Rada Państwa w celu wyboru następcy Wielkiego Mistrza.
Organ Konstytucyjny spotka się w Willi Magistralnej w Rzymie.
Rzym, 5 listopada 2020 r. – w dniach 7 i 8 listopada odbędzie się Pełna Rada Państwa. Jest to organ konstytucyjny Suwerennego Zakonu Maltańskiego, odpowiedzialny za wybór Wielkiego Mistrza lub, zgodnie z wymogami Konstytucji, Namiestnika Wielkiego Mistrza na rok urzędowania. Pełna Rada Państwa została zwołana po śmierci księcia i 80. Wielkiego Mistrza, Fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto, który zmarł 29 kwietnia bieżącego roku.
Pełna Rada Państwa spotka się w Willi Magistralnej, eksterytorialnej siedzibie Zakonu Maltańskiego w Rzymie. Spotkanie odbędzie się w pełnej zgodności z najsurowszymi wymaganiami sanitarnymi związanymi z sytuacją kryzysową spowodowaną koronawirusem.
Wybór Wielkiego Mistrza wymaga większości głosów plus jeden głos wśród obecnych i uprawnionych do głosowania, zgodnie z wymogami art. 23 Karty Konstytucyjnej.
Prawo głosu ma 56 członków Zakonu: Namiestnik Wielkiego Mistrza ad interim, członkowie Rady Suwerennej, Prałat, Prokuratorzy, Baliwowie profesyjni, jeden Profes i jeden członek w posłuszeństwie, pięciu Regentów Subprzeoratów i piętnastu Prezydentów (w tym dwie kobiety) związków narodowych. Uczestnicy przybędą do Rzymu z Argentyny, Peru, Stanów Zjednoczonych, Libanu, Anglii, Francji, Szwecji, Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Polski, Belgii i Szwajcarii.
W niedzielę 8 listopada po południu wybrany Wielki Mistrz lub Namiestnik Wielkiego Mistrza złoży przysięgę przed Pełną Radą Państwa w obecności Specjalnego Delegata papieża, kardynała-nominata Silvano Tomasiego. Następnie Pełna Rada Państwa zostanie rozwiązana.
Zgodnie z Konstytucją, Wielki Mistrz, jako zwierzchnik zakonny i suwerenny, musi poświęcić się w pełni rozwijaniu dzieł Zakonu Maltańskiego, działającego obecnie w 120 krajach na całym świecie, i być przykładem dla wszystkich członków w zakresie praktyk religijnych. Wielki Mistrz sprawuje swój urząd w siedzibie Zakonu, Pałacu Magistralnym w Rzymie.
Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwany Rodyjskim i Maltańskim, założony w Jerozolimie około roku 1048, jest świecką organizacją religijną Kościoła Katolickiego i jest podmiotem prawa międzynarodowego. Misja Zakonu Maltańskiego wyraża się w jego motto Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum: obrona wiary i pomoc potrzebującym. Obecnie Zakon Maltański prowadzi działalność głównie w zakresie opieki zdrowotnej i społecznej oraz pomocy humanitarnej, działając w 120 krajach. Jego 13,500 członków jest wspieranych przez 80,000 wolontariuszy, a także ponad 42,000 lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszy. Zakon zarządza szpitalami, ośrodkami zdrowia, oddziałami ambulatoryjnymi, instytutami dla osób starszych i niepełnosprawnych, ośrodkami opieki paliatywnej oraz korpusem wolontariuszy.
Malteser International, specjalna agencja pomocowa Zakonu, znajduje się na pierwszej linii w przypadku klęsk żywiołowych i łagodzi konsekwencje konfliktów zbrojnych dla narażonej na nie ludności. Zakon obecnie angażuje się w krajach sąsiadujących z Syrią i Irakiem, aby zapewnić pomoc dla tysięcy osób uciekających przed konfliktem. Włoski Korpus Służby Medycznej Zakonu Maltańskiego wraz z władzami włoskimi uczestniczy w pomocy medycznej dla migrantów przypływających łodziami w Cieśninie Sycylijskiej.
Zakon Maltański jest neutralny, bezstronny i apolityczny. Utrzymuje dwustronne stosunki dyplomatyczne z 110 państwami, oficjalne stosunki z kolejnymi sześcioma innymi państwami oraz stosunki na poziomie ambasadora z Unią Europejską. Jest Stałym Obserwatorem przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i ich agencjach, a także ma swoich przedstawicieli przy głównych organizacjach międzynarodowych. Od 1834 roku Zakon Maltański ma swoją siedzibę w Rzymie, gdzie ma zagwarantowane prawa eksterytorialne.