900 -lecie śmierci bł. Gerarda
Uroczystości w Scala, Amalfi, w obecności Namiestnika ad interim, kardynała Becciu i włoskiego ministra zdrowia Speranzy
Tam 3 września 1120 r. zmarł błogosławiony Gerard, założyciel Zakonu św. Jana Jerozolimskiego. W dniu 3 września 2020 r. członkowie i wolontariusze Zakonu Maltańskiego na pięciu kontynentach będą obchodzić tę ważną rocznicę.
W dniu 3 września Namiestnik ad interim, Fra 'Ruy Gonçalo do Valle Peixoto de Villas Boas, odwiedzi Scala na wybrzeżu Amalfi z delegacją złożoną z Rady Suwerennej i ponad stu członków Zakonu Maltańskiego i wolontariuszy z całych Włoch. Tutaj, z pełnym poszanowaniem ograniczeń Covid-19, weźmie udział w organizowanych przez miasto uroczystościach, które wielu historyków wskazuje jako miejsce narodzin bł. Gerarda.
We wstępie do specjalnego wydania magazynu San Francesco poświęconego założycielowi Zakonu Maltańskiego, Fra 'Ruy Gonçalo do Valle Peixoto de Villas Boasopisał znaczenie założyciela: „Błogosławiony Gerard nakreślił wytyczne dla założonego przez siebie Zakonu, który je przestrzegał na przestrzeni wieków ”.
Dnia 3 września o godz. 10:00 w Duomo di San Lorenzo in Scala będzie sprawowana uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Specjalnego Delegata Papieża przy Suwerennym Zakonie Maltańskim, kard. Angelo Becciu. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w TV2000.
Minister zdrowia Roberto Speranza będzie reprezentował rząd włoski. W spotkaniu wezmą również udział prezydent regionu Kampania Vincenzo De Luca oraz burmistrz Scala Luigi Mansi.
Obchody będą kontynuowane po południu 3 września. Będą miały miejsce oficjalne przemówienia i wręczenie przez państwo włoskie serii pamiątkowych znaczków poświęconych błogosławionemu Gerardowi. Następnie odbędzie się koncert słynnego skrzypka UtoUghi.
Błogosławiony Gerard
Fizyczne i duchowe cierpienie pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej między XI a XII wiekiem, po długiej i niebezpiecznej podróży, skłoniły bł. Gerarda i jego współbraci do poświęcenia życia służbie potrzebującym.
Gerard był ordynatorem szpitala zbudowanego przez mieszkańców Amalfi w Jerozolimie na cześć św. Jana Chrzciciela. Odpowiadał za organizację, przyjmowanie, zaopatrzenie w żywność i pomoc religijną. Opiekował się chorymi i biednymi, i już wtedy nazywany był „Panem chorych”. Monarchowie Jerozolimy, Portugalii, Kastylii i iLeónu, a także inni książęta i biskupi pomogli Gerardowi,przekazując znaczne datki. Szpitale i hospicja we Włoszech i południowej Francji nadały założonemu Zakonowi wymiar europejski i przekazały ważne zasoby.
15 lutego 1113 papież Pascal II uznał Gerarda i jego instytucję. Objął Zakon Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego opieką Kościoła, przekształcając go w zakon religijny, zapewniając prawo do kontynuacji jego działania bez ingerencji cywilnej lub religijnej i wyboru we właściwym czasie następcyFra’Gerarda.
Fra’ Gerard, uznany za błogosławionego przez Kościół katolicki, od dziewięciu wieków inspiruje przykładem członków i wolontariuszy Zakonu Maltańskiego, którzy będą go z oddaniem wspominać 3 września.
tłumaczenie: Magdalena Krzeczunowicz