Londyn. Koncert charytatywny 'Carol of the Bells’.
W wojskowym kościele RAF, St Clement Danes, w Londynie dn. 7 grudnia 2018 roku odbył się doroczny charytatywny koncert maltański 'Carol of the Bells’. Organizatorem wydarzenia była konfraternia londyńska Zakonu Maltańskiego. W realizację gigantycznego, międzynarodowego przedsięwzięcia, gromadzącego tego wieczoru stu artystów z Polski, Włoch i Anglii, włączyły się aktywnie wszystkie jednostki APKM UK: kadeci, Polish Companions UK, Polish Order of Malta Volunteers oraz Damy i Kawalerowie. Dyrekcję artystyczną nad koncertem sprawował z ramienia Zakonu Przemysław Salamoński KM a w komitecie wykonawczym zasiadł: Antoni Daszewski KM (szef projektu) , Marek Stella-Sawicki KM oraz Judyta Braun CompOM.
Z zaproszenia na koncert, z roku na rok cieszącym się co raz większym zainteresowaniem, skorzystała publiczność, zgromadzona tego roku w wyjątkowo dużej liczbie. Padł rekord rezerwacji i już na tydzień przed koncertem wszystkie bilety zostały wyprzedane. Wśród dostojników przybyłych na koncert znaleźli się reprezentanci wysokich władz Londynu, przedstawiciele Ambasady RP w Londynie, Rektor i Vice-Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii oraz przedstawiciele brytyjskich struktur wojskowych. Nie zabrakło gości z Brytyjskiego Związku Zakonu Maltańskiego BASMOM, jak i z Wielkiego Przeoratu Rzymu. Adwentowemu koncertowi towarzyszyło hasło: „Stu artystów na 100-lecie Niepodległej Polski”.
Kulminacyjnym punktem dwu i pół godzinnego programu muzyczno-słownego był hołd, złożony polskim pilotom oraz Polakom walczącym o niepodległą Polskę. Specjalnie na tę okazję list nadesłała Senator Anna Maria Anders, córka Generała Władysława Andersa. Przemawiał także płk. Richard Ciągliński i Rafe Haydel-Mankoo. Muzyczny program wypełniły kompozycje barokowe Bacha, Vivaldiego, Handla, Manfrediniego, Purcella w wykonaniu trzech trębaczy z Capella Musicale di Gran Priorato di Roma: Roberto Antinolfi KM, Gabriele Tamiri, Gabriele Annibali; skrzypaczek: Justyny Gołowacz i Małgorzaty Jagoda oraz sopranistki Carmen Lasok. Pojawiły się i akcenty polskie – muzyka fortepianowa Chopina i Paderewskiego w interpretacji Richarda Bielickiego. Tradycyjnie już wykonane zostały popularne angielskie Christmas Carols przez trzy polonijne chóry oraz orkiestrę dziecięcą, którymi dyrygowali naprzemiennie: Georg Pockert, Stephen Ellery oraz Kasia Fuksa. Muzykę przeplatało świąteczne słowo w wykonaniu narratorów i aktorów: Ewa i Janusz Kwaśniewscy, Anna Smagała, Teresa Greliak i Janusz Sikora-Sikorski KC*SG. Tradycją koncertu jest przełamanie się opłatkiem, którą przybliżył ks. prałat Władysław Wyszowadzki, Kapelan Konwentualny Wielkiego Krzyża ad Honorem, opiekun duchowy APKM UK.
Dochód z koncertu przeznaczony został na dwa cele: pomoc dla Szpitala w Barczewie oraz wsparcie projektu dla bezdomnych w Londynie, koordynowanego przez Brytyjski Związek BASMOM.
Przemysław Salamoński KM