Papież Franciszek przyjął na audiencji Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego
Papież Franciszek przyjął Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego, Fra 'Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto, na dzisiejszej audiencji w Watykanie. Podczas spotkania Wielki Mistrz przedstawił główne działania Zakonu Maltańskiego w sektorach humanitarnym i dyplomatycznym w ubiegłym roku.
Obejmowały one zobowiązanie do pomocy tysiącom uciekinierów uciekających przed wojnami i ubóstwem wzdłuż szlaków Morza Śródziemnego, a także działania poszukiwawczo-ratownicze Włoskiego Korpusu Pomocy Maltańskiej odbywające się na statkach władz włoskich od 2008 roku. Zakon zapewnia także opiekę zdrowotną w regionach graniczących z Syrią, takich jak Turcja, Irak i Liban, gdzie szpital i dziesięć ośrodków zdrowia zapewnia leczenie przesiedleńców, nie wspominając o projektach w Afryce subsaharyjskiej, gdzie toczą się zapomniane wojny.
Głównym tematem spotkania, prowadzonym w atmosferze wielkiej życzliwości, była pomoc dzieciom. Papież chciał się dowiedzieć o wydarzeniach w projektach Zakonu na Bliskim Wschodzie, a Wielki Mistrz przekazał mu informacje o pracy Szpitala Świętej Rodziny w Betlejem, który oprócz opieki nad dziećmi ciężko chorymi i wcześniakami odnotował około 4 tysięcy urodzeń w 2017 roku.
Papież Franciszek zaapelował do Zakonu Maltańskiego, aby w swoich działaniach pomocowych „kontynuował z odwagą” świadectwo duchowości, która ożywia ponad 13 000 członków, wolontariuszy i pracowników w służbie ubogim, chorym, starszym i zmarginalizowanym w 120 krajach.
Kolejnym tematem poruszanym podczas rozmowy z papieżem była reforma Karty Konstytucyjnej Zakonu Maltańskiego, zapoczątkowana w 2017 r. w celu nadania Zakonowi struktury zasad, które pozwolą mu stawić czoła nie tylko teraźniejszości, ale także przyszłości w szybko zmieniającym się świecie.
Wielki Mistrz Fra 'Giacomo Dalla Torre ofiarował Jego Świątobliwości srebrny medalowi ukuty na Światowy Dzień Ubogich. Ten dzień został ustanowiony przez papieża w zeszłym roku, a liczne stowarzyszenia Zakonu poparły go przez podjęcie wielu inicjatyw zdrowotnych i społecznych w różnych krajach. Na zakończenie spotkania Wielki Mistrz, któremu towarzyszyła Suwerenna Rada Zakonu, został przyjęty przez Sekretarza Stanu, Kardynała Pietro Parolina.