Malteser Youth International Camp w Jarosławcu
W dniach 14-21.08.2019 w Jarosławcu, odbył się pierwszy międzynarodowy obóz młodych wolontariuszy maltańskich (Malteser Youth International Camp – MYIC). Obóz ten zorganizowany został w ramach Młodzieżowej Sieci Maltańskiej (Malteser Youth International Network – MYIN) zrzeszającego fundacje maltańskie z różnych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
W wydarzeniu uczestniczyło 84 wolontariuszy z 7 krajów (Polska, Czechy, Ukraina, Albania, Niemcy, Litwa, Rumunia) aby zgodnie z hasłem obozu „Share, Learn, Activate”, dzielić się doświadczeniem, zdobywać nowe umiejętności i wspólnie działać.
W wydarzeniu brał udział dr. Marcin Świerad KM, Prezes Fundacji Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna, członek zarządu Związku Polskich Kawalerów Maltańskich wraz z małżonką Iloną Świerad DM, dyrektorem Śląskiego Oddziału Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich. Powitali oni zgromadzonych uczestników, oraz towarzyszyli im przez cały czas trwania obozu, oraz podziękowali organizatorom za poświęcony czas i zaangażowanie w organizację tego obozu.
W obozie uczestniczył również o. Marek Pieńkowski, który podkreślał istotę tego spotkania. Prosił on uczestników o poświęcenia tego czasu na wspólne poznanie się i zrozumienie, aby móc razem zbudować nową Europę.
Ojciec Marek, wraz z o. Filipem Suchán sprawowali oni codziennie eucharystie dla uczestników obozu.
Podczas licznych warsztatów młodzi liderzy doskonalili swoje umiejętności z zakresu team-buldingu, strategii rozwiązywania problemów, motywacji, kształtowania przywództwa. Organizacja warsztatów spoczywała na barkach wolontariuszy z rożnych krajów uczestniczących w obozie.
Zajęcia te miały na celu przygotowanie ich do pracy w swoich krajach.
.
Maria Mańkowska prowadząca zajęcia z kształtowania przywództwa, podkreślała znaczenie lidera w grupie. Tłumaczyła uczestnikom jak być liderem, a nie dowódcą, liderem czyli osobą którą jest częścią grupy i działa razem z nią, a nie stoi obok. Podkreślał też znaczenie odpowiedzialności za podjęte decyzję, za te złe i dobre, gdyż to właśnie lider musi w grupie podejmować decyzję, ale później musi brać odpowiedzialność za te wybory.
Robert Szydło prowadzący zajęcia z metod motywacji podkreślał znaczenie pozytywnej motywacji i motywacji wewnętrznej, jako klucz do pełnego zaangażowania się wolontariuszy w dzieła fundacji.
Podczas obozu uczestnicy brali również udział w zawodach sportowych na plaży i nocnym zadaniu survivalowym. Młodzi maltańczycy mieli również okazję wprowadzić w życie motto Zakonu Maltańskiego „Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum” ( obrona wiary i pomoc potrzebującym) w czasie zajęć w hospicjum i domu spokojnej starości, gdzie pomogli w drobnych pracach, takich jak malowanie ławek, mycie okien, plewienie ogródka. Niektórzy z nich spędzali również czas z osobami starszymi i chorymi, zabierając ich na wspólne spacery i rozmowy.
Wspólnie spędzony czas zaowocował powstaniem wielu nowych znajomości, dzięki którym zacieśnia się współpraca maltańskiej rodziny w ramach MYIN.
Pragniemy w tym miejscu, przekazać również serdeczne podziękowania dla Aleksandry Węglarzy i Pauliny Skowyry za trudy poniesiony w organizacji tego wydarzenia.
Pragniemy również podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w stworzenie i przygotowanie tego obozu, których praca zaczęła się na długo przed obozem, są to osoby z rożnych krajów należących do MYIN, którzy spotykali się z sobą już wiele miesięcy wcześniej, aby zorganizować to wydarzenie.
Autor: Bartosz Pogan
Zdjęcia: MYIN