Wzmacniamy system ratownictwa ochotniczego na Ukrainie

24 marca ruszyły kolejne szkolenia KPP na Ukrainie. Do końca roku zostanie przeszkolonych i wyposażonych 80 ratowników maltańskich. Każdy z nowych ratowników zostanie wyposażony sprzęt ratowniczy i szkoleniowy. W ten sposób dokładamy cegiełkę do budowy odporności ukraińskiego społeczeństwa.
Obecny projekt rozpoczął się w lipcu 2024 r. Jednak współpraca na polu ratownictwa ochotniczego pomiędzy Maltańską Służbą Medyczną i Maltańską Służbą Pomocy Iwano-Frankiwska trwa już od 2015 r. Pierwsze szkolenia dla ratowników maltańskich na Ukrainie zostały zorganizowane 10 lat temu przy wsparciu MSZ RP. Dzięki polsko-ukraińskiej współpracy do wybuchu wojny zostało wyszkolonych blisko 300 ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy, którzy działali w 10 miastach Ukrainy. Po wybuchu wojny część z nich zgłosiła się do ukraińskiej armii, część pracuje w ukraińskiej służbie zdrowia, jednak większość z nich zaangażowała się w pomoc od pierwszych dni wojny. Jednak to dzięki naszym partnerom i tworzonej wspólnie z nimi przez kilka lat strukturze mogliśmy m.in. skutecznie dostarczać pomoc humanitarną czy generować szkolenia z pierwszej pomocy na dużą skalę. Niestety wolontariusze maltańscy z Mariupola i innych terenów wschodniej Ukrainy musieli uciekać ze swoich domów. Dotarła też do nas wiadomość o śmierci kilku z naszych przyjaciół. Dlatego konieczne było odtworzenie potencjału ratowników Maltańskiej Służby Pomoc na Ukrainie.
W 2024 r. otrzymaliśmy z MSZ RP finansowanie na wzmocnienie maltańskich struktur ratowniczych na Ukrainie. W ubiegłym roku wyszkoliliśmy i wyposażyliśmy 40 wolontariuszy, którzy działają obecnie w 9 miastach na Ukrainie. Wolontariusze udział w akcjach ratowniczych, organizują transporty osób poszkodowanych i prowadzą szkolenia z podstawowej pierwszej pomocy. Z takich szkoleń skorzystało jak dotąd 1631 osób w tym 225 nauczycieli i blisko 400 policjantów. Dodatkowo ratownicy wspierają akcje pomocy humanitarnej.
W tym roku odbędą się w kolejne 4 szkolenia z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla 80 osób. W ramach projektu zostanie kupiony i przekazany naszym partnerom pakiet sprzętu szkoleniowego i ratowniczego, a dodatkowo grupa ratowników wyszkolonych w 2024 r. weźmie udział w manewrach maltańskich organizowanych w maju w Polsce. Odbędą się też kursy pierwszej pomocy psychologicznej i warsztaty z kompetencji trenerskich.
Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od MSZ w ramach programu Polska Pomoc Rozwojowa, a działania zaplanowane są do końca 2026 roku.
zdjęcia z archiwum Fundacji Pomoc Maltańska-Medyczna Służba Maltańska