Zakończenie XX Jubileuszowej Edycji Maltańskiego Obozu Integracyjnego w Szczyrzycu

W dniach 5 lipca – 1 sierpnia 2025 roku, w Opactwie Ojców Cystersów w Szczyrzycu odbyła się jubileuszowa – XX edycja Maltańskiego Obozu Integracyjnego dla Osób z Niepełnosprawnościami. Obóz składał się z czterech tygodniowych turnusów, w których uczestniczyli Podopieczni i Wolontariusze z całej Polski.
Każdy dzień wypełniony był różnorodnymi aktywnościami: zajęciami integracyjnymi, muzycznymi oraz rekreacyjnymi. Uczestnicy brali udział w warsztatach rozwijających talenty, grach i zabawach na świeżym powietrzu, wspólnym śpiewie oraz spotkaniach, które sprzyjały lepszemu poznaniu siebie nawzajem. Kluczowym elementem obozu była codzienna modlitwa, rozmowy oraz wspólne przeżywanie czasu w duchu wartości Zakonu Maltańskiego – służby potrzebującym, solidarności i braterstwa. Na twarzach Podopiecznych i Wolontariuszy gościło wiele uśmiechów, a wspólne chwile sprzyjały budowaniu więzi i umacnianiu przyjaźni.
Jubileuszowa edycja była wyjątkową okazją do podsumowania dwudziestu lat działalności obozu, który na stałe wpisał się w historię Zakonu Maltańskiego w Polsce. To także czas refleksji nad tym, jak zmieniały się kolejne edycje – od skromnych początków po rozbudowany program, obejmujący wiele form aktywności i angażujący setki osób każdego roku.
Organizacja tegorocznego obozu była możliwa dzięki zaangażowaniu Wolontariuszy, wsparciu Darczyńców oraz pomocy i gościnności Państwa Czepielów i Ojców Cystersów, którzy od lat udostępniają miejsce do organizacji obozu, wspierając to dzieło swoją życzliwością i otwartością. To dzięki ich pracy i sercu Szczyrzyc co roku staje się miejscem spotkania ludzi, których łączy chęć niesienia pomocy i tworzenia wspólnoty.
W trakcie jubileuszowej edycji zaprezentowano wyjątkowe zestawienie fotografii z pierwszej edycji w 2005 roku i zdjęć z roku 2025, które w obrazowy sposób ukazało rozwój i ciągłość tej pięknej tradycji. Był to czas wdzięczności, radości i umocnienia więzi, które pozostaną w sercach uczestników na długo po zakończeniu obozu.
zdjęcia otrzymane od Zofii Świerad