8 września, uroczystość Matki Bożej z Filermo
8 września,
maltańska uroczystość Narodzenia Maryi Panny, nasze święto patronalne
Dnia 8 września w Kościele powszechnym celebrujemy Święto Narodzenia Maryi Panny, która w naszym Zakonie odbiera cześć jako Matka Boża z Filermo; gdyż właśnie w klasztorze Filermo na wyspie Rodos – a potem na Malcie – przez stulecia przechowywana była ikona Najświętszej Dziewicy, która stała się swoistym symbolem opieki Matki Bożej nad naszym Zakonem i naszymi dziełami. Odtąd, po dziś dzień, 8 września w naszym Zakonie celebrujemy w najwyższej „randze”, czyli jako Uroczystość („święto” to kategoria o jeden stopień niższa niż „uroczystość”).
W ciągu dziejów nasz Zakon przechodził różne trudne, czasem wręcz burzliwe okresy: – wystarczy wspomnieć kilkukrotną „przeprowadzkę” naszego „centrum”, najpierw z Ziemi Świętej na Cypr, potem na Rodos, na Maltę, wreszcie do Rzymu. Wobec tych wyzwań opieka Matki Bożej uznana została za szczególnie cenną.
Przed kilkoma dniami otrzymaliśmy informacje o planowanej przez Ojca świętego „reorganizacji” naszego Zakonu. Jeszcze nie znamy szczegółów nowego projektu, ale zdajemy sobie sprawę, że będą to poważne zmiany. Czyli – coś jakby kolejna „przeprowadzka”, tym razem w obszarze naszego pojmowania zarówno więzi zakonnej jedności, jak i podejmowanych zadań. A więc znowu pod opiekę Maryi …
Żeby to wszystko nie skończyło się na pobożnych deklaracjach i westchnieniach – spróbujmy zacząć od czegoś bardzo konkretnego. Za kilka dni, 11 października, będziemy obchodzić 60-tą rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II. Ten Sobór stał się pewną cezurą – zaczęliśmy uczyć się wielu nowych rzeczy, niekiedy jakby przedtem zagubionych w toku dziejów.
Wobec tego, przy okazji uroczystości naszej patronki – Maryi, pozwalam sobie zaproponować Wam wszystkim: w duchu podejmowanych przez nas zadań, spróbujmy w ciągu najbliższego miesiąca raz jeszcze uważnie przeczytać fragment głównego dokumentu Soboru – Konstytucji dogmatycznej o kościele Lumen Gentium, a konkretnie jego rozdział VIII, pod tytułem „Błogosławiona Maryja Dziewica, Boża Rodzicielka, w Misterium Chrystusa i Kościoła”. Są to w tej Konstytucji numery od 52 do 69. Jak na miesiąc czasu – zadanie chyba nie specjalnie wygórowane…
Przy okazji przypomnienie: mamy już dwa wydania polskiego tłumaczenia dokumentów Soboru Watykańskiego II, oba opublikowane w Wydawnictwie Pallotinum . Pierwsze – bezpośrednio po Soborze, w 1967 roku; drugie, z pewnymi poprawkami stylistyki języka, w 2012 roku. W internecie można zapewne znaleźć odnośniki do obu tych tłumaczeń. Zatem serdecznie zapraszam i życzę owocnej lektury … –
– Ojciec Marek Pieńkowski OP