Maltańskie obiady dla dzieci z Ukrainy.
Dzięki pomocy Zakonu Maltańskiego z Francji mogliśmy sfinansować ponad 42 tys. posiłków dla dzieci z Ukrainy w 30 szkołach i przedszkolach.
Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała kryzys humanitarny u naszych wschodnich sąsiadów, a w konsekwencji falę uchodźców wojennych. W pierwszych miesiącach wojny do Polski uciekło kilka milionów obywateli Ukrainy, w przeważającej większości kobiet i dzieci. Polacy dosłownie otworzyli dla nich swoje serca i domy. Również państwo zadziałało na każdym poziomie od samorządów i lokalnych instytucji po rząd i władzę ustawodawczą. Zdaliśmy z wyróżnieniem wielki test z solidarności.
Ale pomimo wszystko pojawiły się problemy. Jednym z nich była konieczność masowej adaptacji uczniów z Ukrainy w polskich szkołach i przedszkolach. Z oczywistych względów wymuszona zmiana domu, przejście granicy, utrata kontaktu z rówieśnikami, a nierzadko też śmierć kogoś bliskiego była dla tych dzieci gigantycznym stresem. Do tego doszło nowe środowisko szkolne, nowi nauczyciele, nowe koleżanki i koledzy mówiące w innym języku. Szybko okazało się, duża część Ukraińskich mam nie ma wystarczających środków, żeby zapewnić swoim dzieciom szkolne posiłki. W sytuacji, w której do danej szkoły trafiło 2 czy 3 uczniów sprawę rozwiązywała dyrekcja wspólnie z radą rodziców. Ale szybko zaczęły pojawiać się szkoły do których trafiło nawet kilkudziesięciu nowych uczniów. Sytuacja, w której uczniowie z Ukrainy nie szli na stołówkę ze swoimi kolegami z Polski była dla nich dodatkowym, niepotrzebnym stresem.
W takie właśnie sytuacji znalazły się dzieci z Ukrainy, które rozpoczęły naukę w szkole Podstawowej nr 5 im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki z podwarszawskich Ząbkach. Dyrekcja szkoły zwróciła się do Fundacji Maltańskiej z prośbą o dofinansowanie posiłków dla dzieci z Ukrainy. Dzięki wsparciu naszych darczyńców mogliśmy pomóc i od kwietnia blisko 50 dzieci mogło zjeść obiad w szkole. Ten prosty sposób pomocy został doceniony przez Zakon Maltański z Francji, który zdecydował się uruchomić finansowanie maltańskich obiadów dla dzieci z Ukrainy łącznie w 30 szkołach. Do współpracy zaprosiliśmy miasto Katowice.
„Inspiracją do zaangażowanie się program maltańskich obiadów był fragment ewangelii św. Mateusza. Byłem głodny a daliście mi jeść. Do Polski trafiło miliony uchodźców, w tym ci najmniejsi, którzy potrzebowali szczególnej pomocy. Uruchomiliśmy prosty i efektywny program, dzięki któremu kilkaset dzieciom łatwiej było rozpocząć nowe życie w polskich szkołach” powiedział Marcin Świerad szpitalnik ZPKM
Do końca roku sfinansowaliśmy ponad 42 tys. posiłków w 30 szkołach i przedszkolach. Ta pomoc nie była by możliwa bez hojnego wsparcia darczyńców programu szczególnie francuskiej asocjacji Zakonu Maltańskiego, którym z serca dziękujemy.